Mikor, milyen bort, kinek, mennyiért? Gondolom, a Te fejedben is leperegtek már ezek a kérdések, amikor bort választottál ajándéknak vagy egy üzleti vacsorára, egy esti borozáshoz készültél vagy éppen az egyetem legjobb csaját próbáltad elcsábítani. Íme egy kis iránymutatás, ha elakadnál a borrengeteg között.
A borválasztásnál az első kérdés, hogy kinek lesz a bor. Magunknak vagy valaki másnak? Érzelmi kötődése minden embernek van, ez lehet egy borrégió, egy település, borfajta, termelő vagy akár egy évjárat. Saját magát mindenki jobban ismeri, így a választás úgymond a bor elfogyasztásának körülményeihez, esetlegesen az adott pénztárcához igazított. Itt felmerül a kérdés, hogy otthon iszunk egymagunkban, esetleg van hozzá ivócimbora vagy a kedvesünkkel bontanánk fel az adott tételt.
Cél lehet a stresszoldás: egy könnyű Pinot Noir lesz erre a legalkalmasabb, ha komolyabb a gond, amivel aznap már érdemben nem tudunk foglalkozni, akkor egy erősebb Shiraz vagy Cabernet Sauvignon képes kivégezni a napot. Persze más a helyzet, ha partnerrel vagyunk, ilyenkor elsősorban a vágykeltés vagy a beszélgetés elnyújtása a cél: ha csak az egyik fél is kezdő borkedvelő, akkor Irsai Olivérrel kell indítani, ha ínyenc, akkor mehet egy Sauvignon blanc, esetleg egy Szekszárdi Rosé. Ha komolyabb étteremben vagyunk és a partner minden pénzt megér, akkor Villányi Cabernet Franc-t kérjünk, ezt persze nem kell mind lehörpinteni, mert akkor aznap már biztosan nem lesz semmi.
Az ajándékozásnál a következő direktívákat lehet alkalmazni. Ha tudjuk, hogy az ajándékozott mit szeret, akkor egyértelmű a helyzet. Ha egyáltalán nem tudjuk, hogy mit szeret az illető és esetleg egy hölgyet szeretnénk megajándékozni, akkor válasszunk egy könnyed irsai olivért. Ezt a borfajtát akkor is választhatjuk, ha fiatal az illető. A hölgyeknél még telitalálat lehet egy kései szüretelésű édes bor is, mely megadja az ajándék eleganciáját.
Ha férfi lesz az ajándékozott, akkor vegyük figyelembe először a korát, ha az illető fiatalabb, válasszunk a könnyedebb vörös borok, mint például a pinot noir, kékfrankos. Ha egy kicsit idősebb, akkor testesebb vörös bort válasszunk, egy cabernet sauvignon vagy syrah jó választás lehet.
Ha pedig ezek után is elakadnánk, akkor a következő életbölcsességek alapján is választhatunk. Tokaj a királyoké, Villány az ambiciózus fiataloké, Eger a hősöké, Szekszárd a szerelmeseké, Badacsony a békés, romantikus borkedvelőké.
Fogadjuk meg mindig a klasszikus javaslatot, ha elbizonytalanodnánk, hogy nőknek könnyű fehér és rosé borok, míg a férfiaknak erősebb vörös tétel dukál.
Az utolsó direktíva az évjárat. Ha az eddigiek alapján nem talált rá valaki a megfelelő tételre, akkor a születési évszám a nyerő. Mindenkinek megdobogtatja a szívét, ha kap egy bort abból az évből, amikor ő vagy a szívéhez közel álló személy született.
Ha szeretnéd még jobban megtanulni a borválasztás, bor-étel párosítás és a borok kultúrájának tudományát, akkor az 5 érzék estén ezt megteheted, ahol nemcsak borokról tanulhatsz, hanem parfümöket és ínycsiklandó ételeket is kóstolhatsz. Kattints ide a részletekért!